Blog

website

Thursday, 01 December, 2016

Problemem dla małych gmin jest zachowanie dróg, zapewnienie opieki zdrowotnej, rozwój sieci kanalizacyjnej. Takie wnioski idą z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK ostrzega - rosnące zadłużenia gmin przyniosą jeszcze dobrze problemów.

Trudności z działaniem swoich działań są gminy, w jakich liczba cywilizacji nie przekracza pięciu tysięcy mieszkańców. Swoje działają niskie budżety i rozporoszona zabudowa, ale i ukształtowanie terenu.

W szkolnych ławkach zasiada coraz mniej uczniów. Powody? Niski przyrost naturalny, przeprowadzki, nauka poza zamieszkaną gminą. NIK podał przykład - w 2011 roku do szkół w gminie Dębowa Kłoda uczęszczało 71 % dzieci. W 2014 stanowiło toż dopiero 67 %. W sukcesu gminy Świerzno, ta kategoria zmalała z 99 % do 93 %.

Odpowiedniejsze warunki nauczania nigdy nie równają się lepszym produktom w szkole. W raporcie po kontroli można odnaleźć informację, iż w dziewięciu gminach pogarszały się stale wyniki egzaminów na tył podstawówki, zaś w sześciu - wyniki egzaminów gimnazjalnych: - W sukcesie 85 proc. egzaminów otwartych na brzeg szkoły pierwszej w latach 2011-2015 ich dorobki były szczuplejsze niż powszechne w województwach, i w 68 proc. również prostsze niż zwykłe w powiatach. Z zmiany w przypadku niemal 80 proc. egzaminów gimnazjalnych ich produkty niekorzystnie odbiegały z zwykłych w województwie, zaś w 39 proc. ponadto w powiecie.

Co jeszcze pozostawia dużo do wymagania? Czytelnictwo. Osiemnaście z 21 gmin prowadziło biblioteki, wbrew tego ich mieszkańcy czytali średnio cztery, trzy razy rzadziej niż ludzie powiatów. Coś optymistycznego - poziom czytelnictwa w pięciu gminach o największych wydatkach na biblioteki, był doskonalszy niż powszechna w powiecie. Ba, nawet w świecie.

Kolejny problem - miejsca pochówku http://progressband.pl. Tylko piętnaście z 21 skontrolowanych gmin, prowadziło cmentarze komunalne. Ludy nie próbowały trafić w tej myśli do porozumienia z nowymi samorządami. NIK podkreśla:

Jeśli natomiast należy o opiekę zdrowotną, tylko trzy gminy realizowały profilaktyczne programy. Powody?

Kolejne złe wieści, wzrósł odsetek dróg gminnych w mieszkanie niezadowalającym lub złym. W 2011 roku uczyłem on 32 %, trzy lata później już 35 %. NIK podkreśla: - W ośmiu gminach nie zadbano o przeprowadzanie przeglądów dróg lub nie mówiono ich list. Samym z powodów pogarszającego się stanu dróg gminnych było dofinansowanie przez prawie wszystkie skontrolowane gminy (19 z 21) nawet połowy kosztów remontów, modernizacji lub budowy dróg powiatowych.

Przyszłość małych gmin nie wygląda za różowo , ich forma jest bowiem zależna od zmian demograficznych. I na wsi proces starzenia się społeczeństwa jest szybciej. Dodatkowo NIK podkreśla, iż we każdych skontrolowanych gminach faktyczna liczba ludzi była słabsza od publikowanej przez GUS (od 6 do 27 proc.). Mówi toż o dobrych procesach migracyjnych, dotyczących całych rodzin.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Business Services

Contact Us

 •   Hands On Bookkeeping

    One South Bay Avenue
    Islip, NY 11751
    Phone: 631-328-9311
    Fax: 631-277-9798
    This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.